Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; formClass has a deprecated constructor in /DISK2/WWW/sbd-domazlice.cz/www/rs/manager/includes/form_class.php on line 13

Nejčastěji kladené dotazy

  1. Co jsou únikové cesty v domě?
  2. Co s plísní v bytě?

Únikové cesty

Vzhledem k nejasnostem ve výkladu co je v obytných domech úniková cesta v případě požáru,požádalo družstvo HZS Plzeňského kraje o stanovisko k těmto únikovým cestám a toto stanovisko Vám nyní předkládáme:

„ Únikové cesty: - jedná se převážně o schodiště, v domech je nutné je udržovat trvalé volné,nesmí docházet k jejich zúžení,ztížení pohybu unikajících osob a pohybu záchranářů. Do povědomí uživatelů bytů se musí dostat,že při požáru,případně jiném zásahu,záchranáři nesmí pou-žívat jak pro zásah,tak pro evakuaci ohrožených osob výtahy. Pohybují se po schodišti veztížených podmínkách (výstroj-speciální obleky,masky,dýchací přístroje,zakouřené prostředí). V této situaci skříňka,křesílko nebo květináč na podestě komplikuje celou akci záchranářů.Odvětrání únikových cest je zabezpečeno okny, nebo balkonovými dveřmi na mezipodestách, tyto musí být otevíratelné (nesmí chybět otvírací kličky). Upozorňujeme na nutnost udržovat volný přístup k nouzovým východům,kde dispoziční řešení umožňuje průchod do sousedního domu. Tyto průduchy musí být volné,pokud jsou uzavřeny dveřmi musí být snadno otevíratelné,to znamená odemčeny,v případě uzamčení musí být na obou stranách klíč běžným způsobem komukoliv dosažitelný.“

Pro uživatele bytů výše citované stanovisko znamená odstranit ze schodiště různé skříňky,botníky apod., pokud používají lodžie v mezipatře tyto nezamykat,ponechat ve dveřích kličky a nezamykat spojovací dveře u sklepních chodeb mezi domy.

Plísně - návod k užívání bytů v panelových domech

Vzhledem k tomu,že se v některých panelových domech vyskytuje plíseň na vnitřním povrchu obvodových stěn,předkládáme uživatelům bytů této návod k užívání bytů v panelových domech. Zvýšený výskyt plísní způsobilo i montáž termoregulačních ventilů (přílišná úspora tepla některý-mi uživateli bytů) a montáž plastových oken. Návod vychází z poznatků Technického a zkušebního ústavu stavebního Praha.

Všichni uživatele bytů by si měli uvědomit,že tepelná izolace obvodových zdí je navržena pro teplotu v bytech 20°C a vlhkost bytu max.50% , přitom „výkonnost“ jednotlivých zdrojů vlhkosti v bytech je: člověk dýcháním cca 100g vodních par/hod. ; 3-5květin cca 50g par/hod.; dalšími zdroji jsou akvária odpařovače,fontánky,sušení prádla apod. Co tedy mohou uživatele bytů v panelových domech udělat,aby se nevytvářeli plísním vhodné životní podmínky:

  1. Nastavení termoregulačních ventilů udržovat v bytě v zimním období teplotu min.na 20°C. Pozor na zakrytí ventilů záclonou,krytem apod., neboť termoregulační ventily reagují na teplotu v bezprostřední blízkosti. Dlouhé záclony a kryty je nutné na zimu odstranit.
  2. Režimem větrání udržovat relativní vlhkost vzduchu v bytě na max.50%. Větrání by mělo být krátkodobé a intenzivní tak,aby došlo k výměně vzduchu v místnosti a přitom nedošlo k ochlazení stěn (úsporné otevření oken).
  3. Omezit přídavné zdroje vlhkosti v bytě ( redukovat počet květin,odstranit akvária,nesušit prádlo v bytě apod.).
  4. Došlo-li k zaplísnění,plíseň ihned odstranit a povrch stěny periodicky ošetřovat fungicidnímprostředkem,který by měl být aplikován i do malířských barev. Protože neexistuje universální fungicid,který by byl účinný na všechny druhy plísní,doporučuje se používat fungicidy s kombinovaným složením,nebo je kombinovat (např.Lautercid a potom Fungisan,nebo Savo a pak Pregnolit UNI).

Menu

Úřední hodiny:
Pondělí:7,30-16,00 hod.
Úterý:6,00-14,30 hod.
Středa:7,30-16,00 hod.
Čtvrtek6,00-14,30 hod.
Pátek6,00-14,30 hod.

11,00 - 11,30 hod. - oběd

tel.: 379 724 561-2

Powered by Etomite CMS.